Hile (Fraud) takibi ve analizi

Günümüzde otomasyon sistemlerinin gelişmesiyle beraber yapılan hatalar ve hileler gün geçtikçe nitelik değiştirmektedir. 

Otomasyon sistemlerinin gerek çok maliyetli olması gerekse böyle bir sistemin hazırlanmasının uzun sürmesi sebebiyle hala bir çok kurumda manuel işlemler devam etmektedir. İnsanın olduğu yerde hata yapılması kabul edilebilir bir durum olarak sayılır ve bir çok kurumda hata payı bırakılır. GRCSYS ekibi olarak en büyük hedefimiz, insan kaynaklı bilinçli / bilinçsiz yapılan hataları minimize ederek, işletmenizin net kârını maksimize etmektir.

Bu amacımız doğrultusunda sizler için “GRCSYS – Fraud Takibi” modülünü geliştirdik. Bu modül sayesinde yapılan “tüm” işlemler sürekli takip altında tutularak, beklenmedik bir durum oluştuğunda yetkililere mail veya kısa mesaj yoluyla anında uyarı verir ve hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz.

Hile Modulü Öne Çıkanlar

Sistematik Altyapı

İşletmede hile risklerinin ve kırmızı bayrakların tanımlanmasından değerlendirilmesine kadar tek bir ortam üzerinde hile ile mücadele imkanı verir.

Hile ve KPI ilişkisi

Hile ve KPI ilişkisi kurularak işletme hedeflerine paralel hile ile mücadele altyapısı sağlanmış olur.

Uyarı Altyapısı

Anlık uyarı altyapısı sayesinde hiçbir hile gecikmeden sizlere ulaşacak ve aksiyonlar anlık olarak uygulamaya alınabilecektir.

Hile - Risk - Kontrol İlişkilendirmesi

Hile - Risk - Kontrol İlişkilendirmesi sayesinde sınırlı kaynakların etkin kullanılması ve farklı departmanların takibinde olacak konuların tek bir platform üzerinden yönetilmesine imkan verir.

Real Time Senaryo

Senaryolarınız artık real time altyapıda çalıştırılmakta ve hilekara karşı aynı hıza ulaşmaktasınız.

Dinamik İzleme Süreci ve Aksiyon Takibi

Dinamik izleme süreci ve aksiyon takibi ile birlikte artık mobil dünyada gözünüz arkada kalmayacak.

GRC SYS Yazılımı Fraud Modulü Avantajları; Hile ihtimalleri anlık izlenir, Hile ile mücadele üst seviyede yürütülür, Entegrasyonlarla ciddi anlamda hem manuel iş yükleri ortadan kalkar hem de real time izleme sağlanır, % 100 izlenmesi mümkün olmayan alanlar izlenir, Senaryo sonuçları anlık uyarılarla aksiyona dönüşür, Uyarılar mail ve sms kanalları ile platformdan bağımsız uygulamaya alınır, Operasyonel erişim ve raporlama desteği sunar, Faklı kademeler için farklılaştırılmış menü seçenekleri sunar, Aksiyon sürecinin proaktif olmasına yönelik altyapı sunar, Hızlı, esnek, yalın ve dinamiktir, Problem çözme süresini azaltır, İzleme maliyetlerini azaltır

incehesap.com iç kontrol ve fraud ihtiyaçları için GRCSYS yazılımını tercih etti ...

GRCSYS yazılımının ilk uygulama tecrübesini başarılı bir şekilde tamamladık. E-ticaret sektörü hem dinamik hem de kontrol ihlallerine açık bir sektördür.
E-ticaret sektörünün önemli oyucularından bir tanesi olan incehesap.com sipariş onay sürecinde uygulanan kontrol faaliyetleri GRCSYS yazılımı altyapısı üzerine kurgulanmış algoritma ile yürütmeye başladık. Kontrol odaklı algortima 8 adımdan oluşmaktadır. Algoritma, geleneksel kontrol faaliyetlerinin icrasını ve fraud-hile odaklı ihtimallerin değerlendirilmesini sağlar.
 
GRCSYS Yazılım İşleyişi
GRCSYS üzerinde çalışan algoritma sonuçları incehesap.com firması iç sistemine aktarılmaktadır. Önümüzdeki 3 ay boyunca sipariş onay sürecinde algoritmaya dayalı personel karar alma süreci izlenecek ve 3. ay sonunda yapay zeka algoritması geliştirilecektir.
 
GRCSYS Yazılım Algoritması sayesinde;
– Sipariş onay süreçleri hızlanacaktır. Özellikle blackfriday gibi özel günlerde sipariş sevk süreçlerindeki yoğunluğun azalması beklenmektedir.
– Rutin uygulamada örnekleme ile yürütülen sipariş onay işlemlerinin tamamı algoritmik olarak kontrollerden geçirilmektedir. Böylelikle başta fraud-hile olmak üzere pek çok muhtemele olumsuzluk önlenebilmektedir.
– Uygulamanın 2. safhasında yapay zeka algortiması ile onay süreçleri tamamen yapay zeka uygulaması ile yürütülecektir.
 incehesap.com, B2C e-ticaret sitesi olarak sektörde ciddi paya sahiptir. 2008 yılında kurulan İncehesap.com özellikle gaming alanı başta olmak üzere teknoloji alanındaki yeni ürünleri Türkiye pazarına kazandırmaktadır. İncehesap.com, Ar-Ge birimi tarafından geliştirilen yeni ürünlere ek olarak site içi yeniliklerle ulusal pazarda önde gelen girişimci bir işletmedir.